Teknokent Koleji

Loading

Lise Eğitimi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının sonuçlarının açıklanması ile arkasından gelen lise tercihleri ve nakil başvurusu sürecinin en çok sorulan sorusu ”Hangi lise tercih edilmeli?” olmuştur. Veliler ve öğrenciler bir liseyi tercih ederken eğitim kalitesi, öğretmen kadrosu, ulaşım, öğle yemeği, maddi gideri, üniversite sınavlarına hazırlık programı, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri gibi kriterlere göre değerlendirme yapmaktadırlar. Fen liseleri, Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Liselerin yanı sıra fen lisesi ve Anadolu Lisesi programlarına sahip özel liseler de tercihler sürecinin seçenekleri olmuştur. Fen liseleri ise Türkiye şartlarında her zaman avantajlı bir lise olarak görülmüş ve öncelikli olarak tercih edilmiştir.

Anadolu lisesi, Türkiye’de eğitim veren bir lise türü. Bu liselerin kuruluş amacı üstün nitelikli öğrenci yetiştirilmesi ve üniversite giriş sınavlarında yüksek başarı gösterilmesi olarak belirlenmiştir. Anadolu liselerinin bazıları 4 yıl, bazıları da hazırlık+4 yıl sistemiyle öğrenci yetiştirmektedirler.

Anadolu lisesinin avantajları arasında fen bilimleri, Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve yabancı dil eğitimini birlikte ve dengeli almaları gösterilebilir. Bu durum üniversiteye girişte Sosyal Bilimler Lisesi veya Fen Lisesi mezunlarına göre daha avantajlı yapabilir.

Anadolu Lisesi mezunları; Sayısal alanından ( Tıp, Eczacılık, Mühendislik vb.), Eşit Ağırlık alanından (Hukuk, İşletme, Psikoloji vb.), Sözel alanından (Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Tarih vb.), Yabancı dil alanından (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim ve Tercümanlık vb.) birçok bölüme yerleşmektedir.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi meslek ve sanat okullarının tümüne verilen genel isimdir. Türk Milli Eğitimi’nin amaçları doğrultusunda, ilköğretimi bitiren öğrencilerin devam edebileceği 4 yıllık eğitim sonunda meslek kazandıran, ülke ekonomisine katkı sağlayacak ara eleman yetiştiren orta öğretim kurumlarıdır. Öğrenciler öğrenimleri süresince haftanın belli günlerinde mesleki eğitimlerine yönelik kurum ve kuruluşlarda staj yaparlar. 2014 yılında Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik ve Meslek Lisesi sıfatları yerini Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bırakmıştır.

Mesleki ve teknik Anadolu Liselerinde Anadolu Teknik Programı (ATP) ile Anadolu Meslek Programı (AMP) bulunur. Her ikisi de teknisyen unvanı kazandıran mesleki ortaöğretim programıdır. Her iki program mezunları iş yeri açma belgesi alabilmektedir. Teknik programda matematik, fizik, kimya, biyoloji dersleri ağırlıklıdır. Teknik Programda aynı zamanda yükseköğretime öğrenci yerleştirmeyi hedefleyen bir eğitim verilmektedir. Teknik Programda 10 ve 11. Sınıflarda toplam 320 saat olan yaz stajı vardır. Meslek Programında ise 12. Sınıfta ders yılı içinde haftada 3 gün İşletmelerde beceri eğitimi vardır.

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ ALANI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ ALANI

GIDA TEKNOLOJİLERİ ALANI

MAKİNE VE TASARIM TEKNOLOJİLERİ ALANI

TARIM TEKNOLOJİLERİ ALANI